برای رفع مشکل با شماره 09388042626 تماس بگیرید.

ChatGPT چیست؟ همه چیز درباره چت جی پی تی

برای رفع مشکل با شماره 09388042626 تماس بگیرید.

Chatgpt

در جواب به سوال chatGPT چیست باید گفت Chat GPT (Generative Pre-trained Transformer) یک چت بات مدل زبان است که بر اساس هوش مصنوعی ساخته شده است. این ربات هوشمند را OpenAI با استفاده از تکنولوژی GPT- 3.5 ساخته که پیشرفته‌ترین مدل زبان در نوع خودش است. این ربات توانایی قابل توجهی در تعامل با انسان در قالب گفتگو دارد. منظور از گفتگو فقط مکالمات رسمی نیست بلکه می‌تواند خیلی ساده به شکل محاوره‌ای هم با انسان مکالمه کند و پاسخ‌هایی به شما دهد که احساس کنید با یک انسان حرف می‌زنید. اما این همه‌ هنر ChatGPT نیست. شاید جالب باشد که بدانید ChatGPT  چت جی پی تی حتی می‌تواند مسائل علمی و تخصصی شما را هم حل کند!

ChatGPT چیست؟

به عنوان مثال می‌توانید از این فناوری بخواهید که به شما یک کد برنامه‌نویسی بدهد، در این موقع است که خواهید دید با نوشتن یک کد با استراتژی‌های مختلف چطور شما را شگفت‌زده می‌کند. یا مثلاً مسائل علمی در حوزه‌های مختلف را از او بپرسید و بعد ببینید با چه موجود نابغه‌ای روبرو هستید. برای توضیح اینکه chat gpt چیست باید گفت،‌ هدف از ChatGPT چت جی پی تی صرفاً جواب دادن به سوألات بی‌شمار کاربران نیست. این ربات به دنبال یادگیری بیش‌تر است و برای این کار از یادگیری تقویتی با بازخورد انسان (RLHF) استفاده می‌کند. یعنی یک لایه‌ آموزشی اضافه دارد که از عکس‌العمل‌های انسانی برای بهبود یادگیری و ارائه‌ی جواب‌های رضایت‌بخش استفاده می‌کند.

ChatGP T را چه کسی ساخته است؟

این ربات یا فناوری حاصل دست شرکت بزرگ هوش مصنوعی OpenAI هست. شهرت عمد‌ه‌ی OpenAI به خاطر ارائه‌ مدل یادگیری عمیق معروفش( DALL·E ) هست که قادر است از روی دستورالعمل‌های متنی تعدادی تصاویر درست کند که به آن prompt گفته می‌شود. یکی از مهم‌ترین سرمایه‌گذاران OpenAI، مایکروسافت هست که در زمینه‌ توسعه‌ پلتفرم هوش مصنوعی Azure با این شرکت همکاری می‌کند.

همه چیز درباره چت جی پی تی

GPT-n یکی از پروژ‌ه‌های مهم شرکت OpenAI هست که تا به امروز نسل ۳٫۵ آن عرضه شده که در ربات ChatGPT هم از همین نسل استفاده شده است. جالب است بدانید مهندسان این شرکت، نسل بعدی یعنی GPT4 را یک انقلاب اساسی در حوزه‌ی مدل‌های زبانی می‌دانند، پس باید منتظر خبرهای شوکه‌کننده‌ی جدیدی باشیم. موضوع جالب توجه این است که مایکروسافت که قبلا با مبلغ ۱ میلیارد دلار در این شرکت سرمایه‌گذاری کرده بود، الان این رقم را به ۱۰ میلیارد دلار افزایش داده است؛ این یعنی OpenAI چشم‌اندازهای روشنی در پیش رو دارد.

مدل‌های زبانی بزرگ یا اختصارا (LLM) چطور کار می‌کنند؟

گفتیم که chatGPT یک مدل زبانی بزرگ محسوب می‌شود. این LLMها با مقادیر انبوهی داده، آموزش داده می‌شوند تا به شکلی دقیق پیش‌بینی کنند که چه کلمه‌ای باید کجا قرار گیرد. افزایش مقدار داده‌ها، توانایی این مدل‌های زبانی را برای پیش‌بینی‌های دقیق‌تر بهبود می‌دهد. براساس آمار دانشگاه استنفورد، GPT-3 دارای ۱۷۵ میلیارد پارامتر است که بر روی ۵۷۰ گیگابایت متن آموزش داده شده، قرار دارند. بد نیست بدانید این رقم برای نسل قبلی یعنی GPT-2 معادل ۱٫۵ میلیارد پارامتر بوده است.

این افزایش مقیاس‌ها، باعث شده که رفتار مدل تغییرات خیلی محسوسی نماید و برای کارهایی که حتی آموزش ندیده است، نیز بتواند از عهده‌ی انجام آن برآید. مثلا یک ترجمه‌ی روان از انگلیسی به یک زبان دیگه حتی با وجود نمونه‌های آموزش زبان خیلی کم. LLMها کلمات بعدیشان را با استفاده از یک سری از کلمات در همان جمله و جملات بعدی پیش‌بینی می‌کنند. چیزی شبیه قابلیت تکمیل خودکار یا اصطلاحاً « اتوفیل». این توانایی باعث می‌شود که این ربات بتواند یک پاراگراف یا بیش‌تر، محتوای مرتبط و کاربردی بنویسد.

با این حال LLM همیشه نمی‌تواند بهترین جواب‌ها را بدهد؛ چرا که نمی‌داند ما انسانها دقیقاً به دنبال چه مفهومی هستیم. اینجاست که توانایی آموزش تقویت‌کننده با بازخورد انسانی (RLHF) به کمک ChatGPT می‌آید. در واقع آنچه که ChatGPT را از یک چت بات ساده متمایز می‌کند؛ این است که می‌تواند هدف انسان را بهتر درک کند و پاسخ‌هایی مفید و واقعی به او بدهد.  چت جی پی تی ChatGPT ممکن است سوألات خاصی را به چالش بکشد و بخش‌هایی از سوأل که منطقی به نظر نمی‌رسند را حذف نماید. در واقع می‌توان گفت؛ ChatGPT چندین گام فراتر از یک آموزش ساده‌ی LLM دارد و از قابلیت پیش بینی کلمات بعدی برخوردار است.

منبع اطلاعاتی آموزش ChatGPT چیست؟

حجم عظیمی از داده‌ها درباره‌ کدها و اطلاعات در اینترنت وجود دارند که در زمینه‌های مختلف جمع‌آوری شده‌اند. هم‌چنین برای نزدیک‌تر شدن این ابزار به زبان انسانی از پاسخ‌های کاربران در اینترنت در زمینه‌های مختلف استفاده شده است. به عنوان مثال این ربات از منابع مهمی مثل بحث‌های Reddit، آموزش دیده که به ChatGPT کمک می‌کند تا قادر به پاسخ-گویی به سوألات انسان‌ها باشد. در کنار این داده‌ها، با استفاده از RLHF به ChatGPT آموزش داده می‌شود تا متوجه شود که یک انسان موقع پرسیدن یک سوأل، دقیقا انتظار چه نوع جوابی‌هایی را دارد.

به بیان بهتر، جواب‌های شما هم به نوعی یک منبع اطلاعاتی برای آموزش ChatGPT چت جی پی تی هستند. داده‌هایی که برای ChatGPT استفاده شدند، آنقدر عظیم هستند که بتوانند تفاوت‌های ظریف گفتگوها و حتی دستور زبان صحیح را به این ربات آموزش دهند. ضمن این‌که کیفیت این داده‌ها به مدل فرصت می‌دهد که بهترین پاسخ‌ها را تولید کند. جمع‌آوری داده‌ها به زبان‌ها و گویش‌های مختلف هم باعث شده که ChatGPT انواع خروجی باکیفیت و واقعی را ارائه دهد. حال به نظر شما چنین داده‌هایی را چگونه می‌توان به‌دست آورد؟

درچه مواردی از ChatGPT می‌توان استفاده کرد؟

در این بخش از گزارش لازم است؛ ببینیم این فناوری پرسروصدا و انقلابی چه کاربردهایی دارد؟! اصلاً این‌که یک ربات قابلیت صحبت کردن مشابه ما انسان‌ها را داشته باشد، چه مزیتی برای ما دارد؟!

مسلماً یک شرکت بزرگ هوش مصنوعی اهداف بزرگی از پروژه‌هایش را در سر می‌پروراند. اما این‌که این فناوری با چه هدفی ساخته شده، دقیقاً مشخص نیست. ولی به‌طور کلی از مهم‌ترین کاربردهای ChatGPT می‌توان به موارد زیر را اشاره کرد:

نوشتن کدهای برنامه‌‌نویسی و توسعه‌ برنامه‌های خاص به زبان‌های مختلف که موجب افزایش سرعت پیشرفت ابزارها می-شوند؛
داستان‌نویسی و ساخت سناریوهای مختلف با ایده‌هایی بهتر از یک انسان معمولی؛
توضیح مفاهیم پیچیده به روش کاملاً علمی با استفاده از اطلاعات جامعی که درباره‌ موضوعات مختلف دارد. برنامه‌ریزی و زمان‌بندی برای اهداف گوناگون مثل پیش بردن یک پروژه، یک رژیم غذایی یا برنامه‌ی آموزشی؛

هوشمندسازی ابزارها با درک نیاز انسان‌ها

چت جی پی تی درکی عمیق را نه تنها از زبان نوشتاری، بلکه نسبت به زبان‌های برنامه نویسی دارد و و چالش‌ها و مسائل کد نویسی را حل می‌کند و قادر به عیب‌یابی کدهای برنامه‌نویسی و بهبود توانایی کدنویسان است و حتی برخی از اثبات‌های ریاضی را هم می‌تواند انجام دهد.

چت‌بات یا ربات گفتگوی Chat GPT امکان مکالمه با هوش مصنوعی را به‌گونه‌ای بی‌نقص و طبیعی فراهم می‌کند. استفاده از فناوری ChatGPT چت جی پی تی حداقل در زمان انتشار این مطلب رایگان است و تنها نیاز به ثبت‌نام (با شماره موبایل غیرایرانی) وجود دارد. اگرچه ChatGP هنوز به بلوغ کامل و لازم نرسیده، اما در هر صورت همچنان بسیار قابل تحسین و واقعاً امیدوار‌کننده است. Chat GPT چت‌باتی زیرک، تطبیق‌پذیر و چندمنظوره است که می‌توان از آن به عنوان دستیار هوش مصنوعی برای تسهیل فرایند تولید محتوا و حتی به منظور بهبود جریان‌های کاری توسعه نرم‌افزار استفاده کرد.

معایب ChatGPT چت جی پی تی

ChatGPT هم مثل هر فناوری دیگری خالی از اشکال نیست. این فناوری در ابتدای مسیر کامل شدن است و راه درازی در پیش دارد و در حال حاضر محدودیت‌های اساسی دارد که خود شرکت openAI هم به آن اذعان دارد و درصدد رفع آن‌ها است. که از مهم‌ترین آنها می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد:
محدودیت در پاسخ دادن: ChatGPT به شکلی خاص برنامه‌ریزی شده تا پاسخ‌های اشتباه و بی‌ربط ارائه ندهد. بنابراین از جواب دادن به یکسری سوأل‌ها اجتناب می‌کند.
کیفیت جواب‌ها به کیفیت دستورالعمل‌ها بستگی دارد: یکی از بزرگ‌ترین محدودیت‌های chatGPT ، این است که کیفیت خروجی به کیفیت ورودی کاملاً وابسته است. به عبارت دیگر، دستورالعمل‌های خاص و حرفه‌ای، جواب‌های بهتری دریافت می‌کنند.

پاسخ‌ها گاهی با خطا همراه هستند: ChatGPT طوری آموزش دیده‌اند که همیشه به شما جواب درست ارائه دهند؛ اما، چت جی پی تی لحن بیان متقاعدکننده‌ای دارد، حتی وقتی اشتباه می‌کند. در واقع ممکن است chatGPT چت جی پی تی  پاسخی را تولید کند که درست به نظر می‌رسد، اما در واقعیت چنین نیست. بسته به سطح دانش کاربر، ممکن است تشخیص این مسئله دشوار باشد. تجزیه و تحلیل جواب‌های Chat GPT برای این‌که بفهمیم چه چیزی درست و چه چیزی اشتباه است، امری زمان‌بر خواهد بود.

یکی از مشکلاتی که این محدودیت‌ها در ماه‌های اخیر ایجاد کرده، مربوط به یکی از سایت‌های پرمخاطب برنامه‌نویسی بود. خیلی از کاربران سایت پرسش و پاسخ برنامه‌نویسی Stack Overflow از جواب‌های ChatGPT برای پاسخ به سوالات سایر کاربران استفاده می‌کردند که در ظاهر درست به نظر می‌رسید. اما در واقع خیلی از این جواب‌ها غلط بودند.

تا جایی که مدیران سایت را مجبور کرد که برای کاربرانی که پاسخ‌های ارسالی از ChatGPT را ارسال می‌کنند، ممنوعیت وضع کنند. مسئله‌ ایجاد شده در Stack Overflow باعث شد که سازندگان ChatGPT هم واکنش نشان دهند و در اعلامیه‌ای نسبت به پاسخ‌های غلط ارائه شده از این ابزار هشدار دهند.

تولید محتوای تکراری: اگر زیاد از ChatGPT استفاده کنید، متوجه الگوها و اصطلاحات خاصی خواهید شد که در متن تکرار می‌شوند. این ممکن است به تولید محتوای تکراری بیانجامد یا محتوایی ارائه شود که به لحاظ ساختاری خودش را تکرار می‌کند.

گاهی اوقات ChatGPT از کار باز می‌ایستد: یا به اصطلاح قفل می‌کند (فریز می‌شود) و به وضوح نمی‌داند چطور به سوألات شما پاسخ بدهد. اما با تغییر یکی دو کلمه در سوأل، در نهایت پاسخی را تولید خواهد کرد.

تقاضای بالایی برای استفاده از :ChatGPT به لطف رایگان بودنش، تقاضای بالایی برای استفاده از ChatGPT وجود دارد، این مسئله می‌تواند به از دسترس خارج شدن ChatGPT به دلیل حجم زیاد درخواست منجر شود یا سرعت عمل آن را با اختلال همراه کند (ممکن است پیش از آن‌که بتوانیم آن را تست کنیم ناچار شویم تا ۴ ساعت منتظر بمانیم، البته منطقی است که OpenAI نسبت به میزان تقاضا منابع محاسباتی و ظرفیت ChatGPT را افزایش دهد).

به طور کلی، ChatGPT به تازگی ارائه شده و به هیچ وجه حتی نزدیک به شکل نهایی خودش هم نیست. ممکن است Chat GPT دارای سوگیری‌هایی باشد و جانب‌دارانه عمل کند، هنوز نمی‌تواند برای شفاف‌سازی پرسش‌های ما سوال بپرسد و هم‌چنین ممکن است خروجی‌های طول و درازی را ارائه دهد.

ChatGPT چت جی پی تی در ایران به سادگی قابل دسترس نیست و مانند بسیاری از خدمات خارجی تحت تحریم یا شاید هم فیلترینگ قرار دارد و برای استفاده از آن به ناچار باید از روش‌های مختلف دور زدن محدودیت‌ها استفاده کرد.

آیا GPT آینده‌ی روشنی دارد ؟

از بین تکنولوژی‌هایی که تاکنون عرضه شده‌اند، ChatGPT نه تنها ویژگی‌های جذاب بسیار زیادی دارد و می‌تواند ابزار قدرتمندی برای تولید متن و ترجمه‌ی ماشینی باشد؛ بلکه برای پروژه‌های پردازش زبان هم کاربردهای گسترده‌ای خواهد داشت. اما این همه‌ی ماجرا نیست. ChatGPT با استفاده از مجموعه‌ی بزرگ داده‌هایی که در اختیار دارد، قادر است پاسخ‌های جامع و کاملی به سوألات بشر دهد؛ جواب‌هایی که شاید رسیدن به آن‌ها برای یک انسان عادی سال‌ها زمان ببرد. این ربات در صورت تکامل بیش‌تر حتی می‌تواند پنجره‌ای برای رسیدن به دانش بیش‌تر و گسترده‌تر باشد. در مجموع باید گفت که هوش مصنوعی از همیشه به ما نزدیک‌تر است و یکی از دستاوردهای تأثیرگذارتر و تحسین‌برانگیزتر آن نیز Chat GPT ارائه شده توسط OpenAI به حساب می‌آید.

در این مطلب پیرامون پرسش ChatGPT چیست شرح داده شد که یک هوش مصنوعی مکالمه‌گر جدید است که می‌تواند محتوای متنی منحصربفرد بر اساس دستورالعمل‌های کاربران تولید کند. ChatGPT می‌تواند مسائل کد نویسی و ریاضی را حل کند و همچنین نوشتن مقالات و پُست‌های وبلاگی هم از دیگر قابلیت‌های این چت‌بات و مدل زبانی هوش مصنوعی به حساب می‌آید.

اگرچه  چت جی پی تی  ChatGPT چشمگیر و تأثیرگذار است، هنوز به تکامل و تعالی مورد نظر نرسیده است. گاهی Chat GPT پاسخی به ما می‌دهد که در واقعیت صحیح نیست، اما این پاسخ را آنقدر متقاعدکننده ارائه می‌دهد که تشخیص ناصحیح بودن آن بسیار دشوار است.

تنها در طول زمان مشخص خواهد شد که آینده هوش مصنوعی چه چیزی را در پی خواهد داشت. اما یک چیز را می‌توان به طور قطع بیان کرد؛ هوش مصنوعی همچنان در مراحل آغازین به سر می‌برد، اما در همین مرحله هم قابلیت‌هایی را نشان داده است که هرگز حتی قابل تصور هم نبوده‌اند.

چند ستاره داشت این مقاله ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا